icoFb.svgicoIns.svgicoLn.pngicoYou.svgicoEm.svg
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.

Co se u nás v poslední době událo?

THOMASOVY DOJMY Z VISEGRÁDSKÉHO TURNAJE V POLSKU

Během mého dobrovolnického působení v INEX SDA a zejména během mojí práce pro projekt „Fotbal pro Rozvoj (Football for Developmnet) jsem měl štěstí, že jsem se mohl zúčastnit mého prvního mezinárodního turnaje ve fair play fotbalu. Turnaj založily 4 organizace z 5 zemí (Fotbal pro Rozvoj z České republiky, V.I.A.C se Slovenska, Oltalom z Maďarska a MSIS z Polska) v rámci Vyšegrádské spolupráce a financované z Erasmu a grantů Evropské komise. Cílem této akce bylo rozvíjet kapacity a možnosti každé z organizací ve smyslu fair play fotbalu a také vytvořit možnost vyzkoušet si vedení pro mládež v jednotlivých organizací.



V průběhu projektu jsem vyjel do Polska na 4 dny od pátku 20. do pondělí 23. září. Čtyři dny byly nezbytné pro přípravu turnaje a zorganizování teambuildingových aktivit a k vytvoření soudržnosti mezi všemi účastníky (mladými lídry a hráči z každé delegace). V celku vypadal program takto: pátek příjezdy všech delegací a icebreakerové hry večer, v sobotu ráno každá delegace mladých lídrů zorganizovala teambuildingovou hrou a potom plánování podoby turnaje na pondělní odpoledne. V sobotu odpoledne jsme navštívili staré centrum Varšavy. Pro většinu účastníků to byla jejich první návštěva v hlavním městě Polska. V neděli jsme se potom přesunuli z Varšavy do Mragowa, domácího města polské organizace MSIS, kde se odpoledne hrál turnaj. V pondělí se všechny delegace vrátili do svých zemí.
Během turnaje jsem si uvědomil, že Fotbal pro Rozvoj není jediná organizace v Evropě, která používá metodologii Fotbal3. Ve skutečnosti ji používají všichni partneři, i když ne tak pravidelně jako my. Na rozdíl od nás pro ně není tato metodologie hlavní nástroj.
Pokud to můžu nezaujatě říct, Fotbal pro Rozvoj má tuto metodologii lépe uchopenou a rozvinutou, zejména v oblasti mediace a organizace turnaje. Samozřejmě to lze vysvětlit tím, že Fotbal3 používáme pravidelně ve všech Fair play ligách v 5 krajích České republiky. Proto byli mladí lídři z Fotbalu pro rozvoj lépe připraveni tuto metodologii nasadit.



Celkově byl hlavní cíl projektu dát možnost mladým lídrům vyzkoušet si organizaci mezinárodního turnaje. Měli jsme na starosti vedení hlavních aktivit pro hráče před a během turnaje. Z mého pohledu to byla opravdová příležitost a vlastně pro mě úplně poprvé kdy jsem byl zapojen v projektu s mladými lídry ze 4 různých zemí. Takovýto druh projektu je také skvělý příklad toho, jak mohou sportovní aktivity a zejména fotbal lidi spojit v jejich různosti a zázemí. Zvláště fair play fotbal přináší tu svou zvláštní příchuť, protože je zejména o sdílení správných hodnot.
Moje účast na projektu byla na 2. ročníku Visegrádského turnaje a tým Fotbalu pro Rozvoj má velkou radost z toho, že budeme moct hostovat 3. ročník, který se uskuteční v České republice v roce 2020. O místě turnaje ještě není rozhodnuto, ale jsme aktivní v 5 krajích a turnaj náš projekt určitě zviditelní.



A nakonec tato zkušenost v mezinárodním kontextu mě inspirovala k účasti na podobných projektech v ještě větší míře než doposud.


Organizátor

Ansley Hofmann


manažer projektu
poslat email

Veronika Dobrovská


PR & komunikace
poslat email