Report z mezinárodního festivalu SFW v Lyonu - 1.část
Fotbal pro rozvoj není jen měsíční kampaň v České republice. Fotbal pro rozvoj je také součástí celosvětové sítě organizací, které využívají fotbal při práci s mladými lidmi a ke zlepšení svého okolí. Pod hlavičkou zastřešující organizace streetfootballworld se ve francouzském Lyonu jako součást programu Eura 2016 koná fotbalový festival pro mladé lidi z celého světa. 60 zúčastněných zemí z pěti kontinentů, 90 delegací, více než 600 účastníků – u toho Fotbal pro rozvoj nemůže chybět!
Den 1.
Tři dny před samotným festivalem se v Lyonu sešli mladí lídři ze zúčastněných organizací. I kvůli stávce francouzských aerolinek byly příjezdy spíše pozvolné, většina z nás ale hned po akreditaci vyběhla na hřiště a tam jde seznamování hned rychleji. Po večeři a přivítání nastal čas na tanec, je potřeba nacvičit choreografii na slavnostní zahájení fotbalového turnaje. Unavení z cesty jsme ale všichni rádi, když nás dvojice autobusů dopraví na hotel – na kopci nad Lyonem!
Den 2.
Na pětidenní fotbalový festival dorazí do našeho zázemí, sportovního střediska Sport dans La Ville, více než 500 mládežníků, je tedy potřeba se na ně pořádně připravit. Koordinátoři z Jižní Afriky, Austrálie, Keni, Kolumbie, USA a Palestiny nás dělí do různých skupinek, ať už podle přidělené barvy dresu nebo podle toho, kde zrovna ten který účastník stál. Aspoň se mezi sebou lépe poznáme! Učíme se festivalové hry, seznamujeme se s konceptem football3, přemýšlíme nad vlastními projekty – já jsem si vybrala skupinku sociální sítě, která by nás jako skupinu měla udržet v kontaktu i po skončení festivalu. Program je náročný, ale nechybí fotbal ani zábava. Hlavní myšlenky festivalu – fair play, rovnost a dobrá nálada – tu člověk potká na každém kroku. Ne všichni rozumí anglicky, pro silnou skupinu z jižní Ameriky přibyla jako komunikační jazyk španělština, na hřišti se ale všichni domluvíme i beze slov. A nezastaví nás ani déšť a kroupy, které k večeru zasypaly hřiště. I po návratu na hotel velká skupina lidí pokračuje v tanci a zpěvu, ostatní ale už nabírají síly na další nabitý den.
Den 3.
Další den je ve znamení footbal3, nacvičování mediátorství, ale taky o bližším poznávání účastníků – i když teď už je lepší použít slovo kamarádi. Během dopoledního programu na hřišti sehrajeme v různém složení několik zápasů, v tom posledním slavíme všechny góly společným tancem, který nás nepřejde ani v pozápasové diskusi. A nikomu nevadí, že už je půl hodiny čas oběda. A kdo tu vlastně je? Riski z Indonésie, který se účastnil setkání mladých lídrů v Riu před dvěma lety a díky získaným zkušenostem se mu podařilo získat grant na vlastní projekt přispívající k zlepšení životních podmínek v Bandungu. Andy z Kolumbie, která je nejen skvělá útočnice skórující ze všech pozic, ale taky nadšená vedoucí ve své organizaci, která pomáhá v chudých čtvrtích hlavního města. Gavin z Irska, který do Lyonu dojel na kole, aby díky své cestě získal peníze a pozornost pro streetfootballworld. A spoustu dalších skvělých fotbalistů a fotbalistek! Na odpolední program navazuje prohlídka Lyonu, zakončená návštěvou v Goethe-Insitutu. A samozřejmě nemůže chybět fotbal! Při sledování zápasu Polsko-Portugalsko se naše skupina přece jen na chvíli rozdělí na dva tábory, v duchu fair play fotbalu ale slavíme všechny góly, i ty soupeřovy. Zítra nás čeká poslední samostatný program, odpoledne a večer už dorazí naše delegace. Těším se na zbytek našeho fotbálkového týmu, bude se jim tu líbit!
Den 4.
Poslední den, kdy je nás „jen“ devadesát. Program je trochu klidnější, prezentujeme naše nápady na nové projekty, na kterých jsme pracovali v předchozích dnech. Stále jsem ohromená z energie, se kterou se zapojujeme do her a pokřiků, ale právě i do představení projektů. Je zajímavé pozorovat, jak mladí lidé v různých zemích nahlížejí na problematiku inkluze, genderu, nezaměstnanosti, zdravotní péče, životního prostředí… Ještě zajímavější je ale vidět, jak je možné při řešení téměř všech problémů využít fotbal! Odpoledne už postupně přijíždějí delegace. Naši kluci a holky se během 24 hodin přesunuli z Ostravy až do Lyonu, většina účastníků má ale za sebou ještě mnohem delší cestu. Různé země, různé jazyky, různé příběhy, všechny ale spojené láskou k fotbalu. Mezi přijíždějícími účastníky je i několik kluků a děvčat, jejichž jednu nohu nahrazují berle – jak ale zjistili kluci při vzájemném zápase, s míčem to umějí lépe než většina dvounohých fotbalistů! K večeru se bohužel objevují organizační zmatky a první zranění, tomu se ale při takovém počtu účastníků nelze vyhnout. Přece jen jsme na dosud největším streetfotbalovém festivalu.
Oficiální videopozvánku na festival najdete zde.
Sledujte festival Twitteru, Facebooku a Instagramu pod hesly #Festival16 #football4good #youthforum2016 #football3. Veškeré další info najdete na oficiálním webu.